فهرست

تزریق واکسن کرونای ایران – کوبا به سه هزار بابلی

دکتر سیدفرزاد جلالی رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل در مراسم شروع تزریق واکسن ایرانی - کوبایی گفت : داوطلبان در گروهای سنی ۱۸ تا ۸۰ سالگی که فاقد بیماری زمینه ای هستند؛ با نظر پزشک این واکسن را دریافت می کنند.

وی با بیان این مطلب که تمام واکسن‌های قبلی مراحل مطالعاتی را طی کرده است، افزود:  فاز ۱ و ۲ کارآزمایی واکسن در کشور کوبا انجام گرفته است و این طرح مطالعاتی با ضریب بالا با عوارض کم توانست طرح مطالعاتی خود را با موفقیت پشت سر بگذارد.

دکتر جلالی گفت: این واکسن در فاز سوم کارآزمایی بالینی روی بیش از ۴۰ هزار نفر در کوبا و ۲۴ هزار نفر در ایران در ۷ استان و ۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور از جمله بابل طی ۲۰ روز تزریق می‌شود و پس از ۲۸ روز دوز دوم آن نیز تزریق خواهد شد.

دکتر سیدفرزاد جلالی با اشاره به اینکه در بابل به 3 هزار نفر این واکسن تزریق می شود، افزود: کارآزمایی بالینی واکسن پاستور فرصت مناسبی است تا این گروه ها ماه ها زودتر از موعد مقرر واکسن تزریق کنند.
وی تصریح کرد: افرادی که در کارآزمایی شرکت می کنند، در اولویت دریافت دوز کامل واکسن کرونا قرار خواهند گرفت.

۱۵ هزار نفر از مردم بابل واکسن کرونا زدند

دکتر مصطفی جوانیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل در این مراسم گفت: تاکنون  ۱۵ هزار نفر از کادر درمان، سالمندان، جانبازان و بیماران خاص و .. این شهرستان واکسن کرونایی که وزارت بهداشت در اختیار این دانشگاه قرار داده بود، دریافت کردند.

وی افزود: ۱۱ هزار نفر افراد بالای ۸۰ سال در شهرستان بابل زندگی می کنند که از این تعداد حدود ۷۰ درصد واکسن کرونا را دریافت کردند و تزریق  به بقیه نیز در حال انجام است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: وزرات بهداشت تمام تلاش خود را به کار بسته تا واکسن های مورد نیاز را وارد و یا در داخل تولید کند، اما برخی محدودیت ها از جمله تحریم ها روند تحویل واکسن های وارداتی را با تاخیر روبه رو کرده است.

وی  با بیان این که ۷۰ درصد جامعه باید واکسینه شوند تا ویروس کرونا از اپیدمی خارج شود ، افزود : حدود ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت شهرستان بابل باید واکسن دریافت کنند تا به آمار ۷۰ درصدی واکسیناسیون کرونا برسیم.