فهرست

برگزاری اجلاس مشاوران امور زنان و خانواده روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مشهد

اجلاس مشاوران امور زنان و خانواده روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

به گزارش وبدا، این نشست  در روزهای 17 و 18 اردیبهشت ماه با حضور دکتر انسیه خزعلی معاون امور بانوان ریاست جمهوری در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است.

مشاور عالی بانوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست اظهار کرد: تمام تمهیداتی که در حوزه‌ کنترل جمعیت انجام‌ شده‌ را می‌توان با رویکرد جوانی جمعیت دنبال کرد و مراکز آموزش حین ازدواج یکی از مکان های مناسب برای ترویج این فرهنگ است.

مونا زینالو افزود: انتظار می رود که مشاوران زنان دستگاه های اجرایی و دانشگاه های علوم پزشکی و سایر دانشگاه ها روی موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تمرکز بیشتری داشته و کنشگر باشند تا بتوان محورهای مختلف این قانون را اجرا کرد.

وی ادامه داد: محور بعدی این همایش، بحث انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی است که در دهه ۷۰ وضع و آیین نامه اجرایی آن در سال ۱۳۷۸ در وزارت بهداشت به تصویب رسید اما حلقه مفقوده در این بخش عزم و اراده لازم برای اجرایی کردن کامل این قانون است.

مشاور وزیر بهداشت در امور زنان گفت: درست است که مباحث بودجه ای یکی از موانع اصلی برای اجرایی کردن قانون انطباق به شمار می رود اما موارد زیادی وجود داشته است که بدون تامین بودجه آنچنانی در دستگاه های اجرایی فقط با اراده افراد، اهداف محقق شده است.

دکتر زینالو افزود: در قانون انطباق به حریم خصوصی بانوان و کرامت بیماران به ویژه بیماران زن برای دریافت خدمات پزشکی در بیمارستانها و حتی مفاد دیگر این قانون که ناظر به دانشگاه ها هم هست توجه شایانی شده است.

وی ادامه داد: از آنجا که مشاورین امور بانوان روسای دانشگاه های علوم پزشکی به صورت قانونی عضو کمیته انطباق دانشگاه ها هستند می توانند در تشکیل جلسات مربوط به این کمیته مطالبه گر و پیگیر باشند تا هر سه ماه یک بار این جلسه با حضور رییس دانشگاه برگزار شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در صورتی که پیگیری لازم از سوی مشاورین امور بانوان روسای دانشگاه های علوم پزشکی برای برگزاری جلسات کمیته انطباق انجام گیرد امید می رود که بعد از چندین سال این مطالبه به حق قانونی و شرعی و حتی انسانی تبدیل شده و حفظ کرامت بانوان در دریافت خدمات بهداشتی و درمانی احراز شود.

دکتر رزاقی مشاور امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی مشهد  نیزدر حاشیه این نشست اظهار کرد: در این نشست قانون جوانی جمعیت و برنامه انطباق در حوزه‌ خدمت رسانی به بیماران با حضور 60 نفر از مشاورین امور بانوان دانشگاه های علوم پزشکی کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

گفتنی است: خانم دکتر خفری مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان نیز در این همایش شرکت فعالانه داشته اند.