فهرست

عدم مراجعه دوره‌ای بیماران قلبی به مراتب کشنده‌تر و خطرناک‌تر از ابتلا به کووید۱۹

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر نغمه ضیایی از عدم مراجعه بیماران قلبی به به دلیل خطر ترس ابتلا به کووید-19 ابراز نگرانی کرد و گفت: عدم درمان صحیح و به موقع مشکلات حاد قلبی عروقی در بعضی موارد به مراتب کشنده تر و خطرناک تر از ابتلا به کووید بوده است.

دکتر نغمه ضیایی متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به 29 سپتامبر روز جهانی قلب گفت: از اوائل سال 2020 میلادی کرونا ویروس و عوارض قابل توجه ابتلا به آن به یک معضل جهانی تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه بیماری قلبی و عروقی که همچنان به عنوان اولین عامل مرگ و میر در جهان شناخته شده است، بیان داشت: بیماران قلبی از جهات مختلف در این همه گیری تحت خطر و آسیب قرار دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود:  بیماران قلبی و افراد مبتلا به زمینه های مساعد کننده آن مانند دیابت و فشار خون بیشتر در معرض ابتلا به فرم های شدید این بیماری قرار دارند.

متخصص قلب و فلوشیب نارسایی قلب و پیوند دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از عوارض قابل توجه ابتلا به کووید-19 در افراد با زمینه های سالم قلبی، ابتلای سیستم قلبی عروقی می باشد ، بیان داشت: از هر 5 نفر انسان مبتلا به کووید19 یک نفر مبتلا به آسیب عضله قلب می شود.

دکتر ضیایی ادامه داد: آسیب و التهاب عضله قلب، درگیری عروق کرونر یا ایجاد نارسایی قلبی و تمایل به تشکیل لخته در سیستم قلبی عروقی از عوارض وخیم ابتلا به کووید – 19 می باشد. 

وی در همین راستا افزود: به موازات انتشار اخبار شیوع کرونا در جامعه، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری زمینه ای قلبی که دچار علائم حاد قلبی عروقی شده اند به دلیل خطر ترس ابتلا به کووید-19 از مراجعات دوره ای خود به مراکز درمانی یا مراجعه به مراکز اورژانسی سر باز زدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: این اطمینان به همه افراد جامعه باید داده شود که در مراکز درمانی، بیماران مبتلا به بیماری زمینه ای قلبی که دچار کووید شده اند و بیمارانی که دچار علائم حاد قلبی و عروقی به صورت مجزا شده اند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و در مراکز مجزا نگهداری می شوند و عدم درمان صحیح و به موقع مشکلات حاد قلبی عروقی در بعضی موارد به مراتب کشنده تر و خطرناک تر از ابتلا به کووید بوده است. 
وی عنوان کرد: بیایید امسال بیش از هر زمان به سلامت سیستم قلبی عروقی و ایجاد یک زندگی سالم و استفاده از رژیم غذایی سالم و پرهیز از مصرف نمک ، سیگار و الکل و زندگی بی تحرک توجه کنیم و اجازه ندهیم این همه گیری مانع مراجعات دوره ای بیماران قلبی و عروقی و یا مراجعه اورژانس در زمان بروز علائم حاد قلبی عروقی به مراکز درمانی شود.

دکتر نغمه ضیایی گفت: با حفاظت از سلامت قلبمان، قدردان کادر درمان و مبارزان سلامت جامعه که خالصانه جان خود را در معرض آسیب قرار داده اند باشیم.