فهرست

روش‌های تهیه مواد گندزدا در منزل

خانم دکتر زهرا مولانا متخصص زیست شناسی پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل:

یکی از راه‌های عدم انتقال کرونا ویروس از روی سطوح، دست‌ها و... به انسان، شست و شو و گندزدایی محل‌های در معرض خطر ویروس است.
 روش های تهیه مواد ضدعفونی برای دست به شرح زیر است:
- الکل اتیلیک: الکل اتیلیک ۶۱ تا ۷۱ درصد دارای تاثیر مناسب بر روی کروناویروس است. معمولا این الکل با غلظت ۹۶ درصد در بازار موجود است که می‌توان از رابطه ساده زیر الکل اتیلیک با خلوص مورد نظر مثلا ۷۰ درصد را تهیه کرد.
مثلا برای تهیه ۲۰۰ میلی لیتر الکل ۷۰ درصد از الکل غلیظ ۹۶ درصد باید ۱۴۶میلی لیتر الکل ۹۶ درصد با ۵۴ میلی لیتر آب رقیق شود. اگر ظرف مدرج در اختیار ندارید می‌توانید سه حجم پیمانه الکل را با یک حجم آب مخلوط  نمایید

تهیه مواد گندزدا برای سطوح، وسایل و سرویس‌های بهداشتی
برای گندزدایی سطوحی مانند دیوار، کف، سطوح میز و صندلی و دستگیره، درب و پنجره، وسایل و ظروف در صورت نیاز مناسب ترین ماده گندزدا محلول کلر ۰.۱ درصد است که می‌توان به روشی که در ادامه می‌آید آن را تهیه کرد:
به طور ساده به ازای هر یک لیتر آب (۴ لیوان)، ۲ قاشق غذاخوری آب وایتکس با غلظت ۵ درصد خریداری شده از فروشگاه‌های معتبر را اضافه کرده و در ظرفی با  درب بسته ترجیحا پلاستیکی ریخته و درب آن را ببندید. دقت کنید محلول را در جای خنک و تاریک نگهداری کنید. محلول کلر تهیه شده به مدت ۲۴ ساعت قابلیت استفاده برای گندزدایی سطوح به صورت اسپری یا با استفاده از دستمال مرطوب را دارد.
 همچنین برای گندزدایی البسه باید از محلول کلر با غلظت ۰.۰۵ درصد استفاده کنید؛ چراکه غلظت‌های بالاتر باعث ایجاد لکه روی البسه می‌شوند. این محلول طبق فرمول ذکر شده برای سطوح تهیه می‌شود و البسه را باید به مدت ۱۵ دقیقه در این محلول غوطه ور کرده و سپس شستشو داد.