فهرست

خونریزی غیر طبیعی رحمی یکی از شایعترین علل مراجعه بانوان به پزشکان

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل ، دکتر بوذری از خونریزی غیر طبیعی رحمی بعنوان یکی از شایعترین علل مراجعه بانوان به متخصصین زنان خبر داد.

دکتر زینت السادات بوذری متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: خونریزی غیر طبیعی از رحم یکی از شایعترین علل مراجعه خانم ها به متخصصین زنان می باشد که علل خونریزی رحمی در سنین مختلف متفاوت می باشد.

 وی با اشاره به اینکه در سنین کودکی علل خونریزی رحمی را در مسائلی مانند تروما ، جسم خارجی و ... باید در نظر گرفت، بیان داشت: در سنین بزرگسالی بیشترین اختلالی که می تواند باعث خونریزی های غیر طبیعی رحمی شود عدم تخمک گذاری ، بیماریهای خونی ، استرس، حاملگی و عفونت می باشد.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: در سنین باروری اولین علتی که بررسی می شود بارداری است و سپس علل هورمو ها مانند کم کاری یا پرکاری تیرویید ، دیابت، تخمدان پلی کیستیک ، یا اختلالات خونی مورد بررسی قرار می گیرد.

وی افزود: مصرف بعضی داروها مانند هپارین و یا وارفارین ، دانازول ، تاموکسی فن و... ممکن است ایجاد خونریزی غیر طبیعی نمایند و گاهی اوقات فیبروم ها و پولیپ های رحمی ایجاد خونریزی می نمایند که باید از طریق سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر بوذری با اشاره به اینکه عفونت نیز می تواند یک علت باشد که باید مورد درمان قرار گیرد، گفت:
در بعضی موارد علت خونریزی غیر طبیعی رحمی، سرطان ها می باشد و همچنین در خانم هایی که در سنین یائسگی هستند بیشترین علت خونریزی غیرطبیعی، آتروفی و نازک شدن دستگاه تناسلی می باشد.

وی اذعان داشت: در سنین یائسگی و پس از یائسگی با خونریزی های غیر طبیعی رحمی، نمونه گیری از این بیماران چه بصورت سرپایی و چه بعد از بستری در بیمارستان جهت تشخیص بدخیمی ها بسیار حائز اهمیت است.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: بنابراین برحسب سن و شرایط بیمار روند تشخیص و درمان متفاوت خواهد بود و درمان می تواند  درمان دارویی ، استفاده از بالون حرارتی و در نهایت جراحی باشد.

وی افزود: لازم به ذکر است در صورت تشخیص پزشک مربوطه درمان با بالون حرارتی یا کاواترم که یک روش درمانی بسیاربی خطر است و در عرض ده دقیقه انجام میشود و برای بیماران پرخطر مانند بیماران با مشکلات قلبی یا دیگر بیماریهای زمینه ای که اجازه بیهوشی ندارند ، مناسب است که این روش تا ۹۵% در درمان موفق است و البته پس از این درمان با این  روش احتمال  بارداری کاهش می یابد و با افزایش سقط همراه می باشد بنابراین برای خانم هایی که قصد بارداری دارند مناسب نمی باشد.