فهرست

تشریح عملکرد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل در پیشگیری و کنترل کووید ۱۹

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر جوانیان اقدامات معاونت بهداشتی دانشگاه را در قالب گزارشی کامل تشریح نمود.

دکتر مصطفی جوانیان افزود: مواد مصرفی شامل وسایل حفاطت فردی؛ محلول های ضد عفونی کننده دست، بهداشت محیط؛ وسایل نمونه گیری و تشخیصی، داروهای مورد نیاز  و پشتیببانی/تعمیر تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی موجود مراکز و ستاد و  تامین موارد مورد نیاز به ارزش بیش از ۱۵ میلیارد ریال تامین گردید.

   

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: تامین منابع انسانی مورد نیاز  اعم از طرحی/ قرارداد ۸۹ روزه و جهادی جهت انجام فعالیت ها (جذب ۱۰ نیرو در قالب طرحی، قرارداد ۸۹ روزه و به کارگیری بیش از  ۱۰۰ نیروی جهادی) و همچنین جلب مشارکت های مردمی و تامین وسایل حفاظت فردی، تجهیزات پزشکی و حمایتی به ارزش ریالی حدود چهار میلیارد ریال از فعالیت های این معاونت بوده است.

دکتر جوانیان ادامه داد: ۱۲ تیم ستادی با مشارکت بیش از ۲۰ نفر از کارشناسان با تجربه و با انگیزه به منظور پایش و نظارت بر فعالیت-های مرتبط با بیماری کووید۱۹ در سطح محیطی تشکیل شد.

وی اذعان داشت: ارسال گزارش روزانه از موارد بستری، سرپایی، ترخیص و فوتی به دانشگاه و وزارت ، مراقبت و پیگیری بیماران سرپایی و بستری، ترخیص و فوتی تا ۲۱ روز،  پیگیری موارد تماس با بیماران مشکوک به کووید۱۹ در مراکز و خانه های بهداشت با همکاری کارشناسان و بهورزان شاغل در مراکز شهری و روستایی و ارجاع موارد تماس نزدیک با این بیماران برای تهیه نمونه PCR به مرکز ۱۶ ساعته علی بن موسی الرضا(ع)، تأمین داروهای ضروری مورد نیاز و لوازم نمونه برداری برای مراکز آموزشی درمانی، مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته، جمع آوری نمونه ها از مراکز آموزشی درمانی و ارسال آن به آزمایشگاه مرکز تخصصی خزر برای تشخیص کرونا بعد از کد گذاری قسمتی از فعالیت های این معاونت بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود:  بازدید و بیماریابی از مراکز تجمعی و گروههای پرخطر شامل ندامتگاه متی کلا بصورت هفتگی و همچنین مرکز نگهداری معلولین و سالمندان و ...توسط تیم های بهداشتی و همچنین نمونه گیری از موارد سرپایی بیماران و موارد تماس و مادران باردار و گروه های پرخطر در منازل، نمونه برداری از مراکز تجمعی سالمندان، معلولین، ندامتگاه، دادگستری و شاغلین در آرامستان و تحویل جواب پیگیری و مراقبت افراد قطعی بیماری و اطرافیان بیمار توسط همکاران معاونت انجام شده است.

وی ادامه داد: بازدید و پیگیری تلفنی موارد مشکوک و بیمار از مراکز نگهداری کم توانان جسمی و ذهنی(معلولین) شهرستان، مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست شهرستان ، موسسه های حمایتی سالمندان روزانه و شبانه روزی سالمندان شهرستان و دراختیارقراردادن وسایل حفاظت شخصی و محلول ضدعفونی کننده. بازدید از زندان جهت بررسی وضعیت گروههای هدف برنامه سلامت خانواده (مادران باردار،کودکان و سالمندان) صورت پذبرفت.

دکتر جوانیان همچنین در راستای انجام غربالگری جمعیت از طریق تماس تلفنی با سرپرست خانوار و ثبت مراقبت¬های مربوط به کووید ۱۹ در سامانه¬ پرونده الکترونیک سلامت (سامانه سیب) با تکمیل فرم غربالگری کرونا برای اعضا خانوار گفت: تا اواخر اردیبهشت ۴۸۵۳۱۵ نفر (83/92%)  از جمعیت ۵۲۲۸۰۹ نفره دانشگاه علوم  پزشکی بابل غربال شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: دو مرکز ۱۶ ساعته موسی الرضا و شهید قاسم سلیمانی  و  سه مرکز ۲۴ ساعته گتاب، خوشرودپی و گلوگاه برای ارایه خدمات به مراجعین سرپایی شامل: ویزیت بیماران، توزیع دارو و انجام نمونه برداری جهت آزمایش PCR راه اندازی شد که این مراکز تاکنون به ۱۰۹۳۹ نفر ارایه خدمت نموده و جهت ۳۰۹۱ نفر دارو توزیع و برای ۸۹۰ نفر نمونه برداری جهت آزمایش PCR انجام داده است.

وی با اشاره به جلب مشارکت ۱۹۸۲ نفر از نیروهای داوطلب در گندزدایی و سالم سازی محیط در سطح شهرستان، گفت: ۱۱۲۵۲ مورد گندزدایی منازل افراد مشکوک، بستری و فوت شده از بیماری کرونا و منازل مناطق آلوده (قرمز)، ۸۳۵۹ مورد بازرسی از اماکن و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، انجام ۸۷۵ مورد بازدید در قالب اکیپ مشترک با نیروی انتظامی، اتاق اصناف و تعزیرات، ۹۳۶۸ مورد بازدید و نظارت بر حس اجرای پروتکل های بهداشتی مربوط به کارخانجات و کارگاه های سطح شهرستان از اقدامات این معاونت بوده است.

دکتر جوانیان ادامه داد:  ۱۰۷ واحد از مراکز متخلف عرضه قلیان، سالن های ورزشی، قنادی و خشکبار، ۱۹۷ واحد غیرمشمول فعالیت در گام دوم (فاصله گذاری اجتماعی) مقابله با کرونا پلمپ شدند.

وی گفت: برگزاری جلسه با مشاوران بهداشت حرفه ای صنایع در خصوص کرونا ویروس و ارسال راهنمای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در محیط کار، تکثیر و توزیع دی وی دی های آموزشی (۴۵۰ حلقه)، حضور در برنامه های صدا و سیما مرکز مازندران، تولید، تکثیر و توزیع انواع رسانه های آموزشی، ارسال پیامک آموزشی ۵۵۰۰۰۰ پیام از دیگر اقدامات همکاران معاونت بهداشتی بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: نظارت صد درصدی بر تدفین بهداشتی جان باختگان (مشکوک و تایید شده) از کرونا، اجرا برنامه های حمایتی از بیماران مبتلا به کرونا و خانواده های آن ها، اجرای برنامه های حمایتی از خانواده ها  و مشاغلی که از نظر اقتصادی از کرونا آسیب دیده اند، غربالگری اولیه و مداخله مختصر سلامت روان و مشاوره سوگ، غربالگری اولیه و مداخله مختصر سلامت روان برای ۹۷۷ نفر  بیماران مبتلا یا مشکوک به ویروس کرونا (بستری، ترخیصی و سرپایی) و خانواده های آنان در جهت کاهش استرس که از این تعداد ۱۰۵ نفر نیازمند مداخلات بعدی (ارجاع به روانپزشک یا روانشناس ) بوده اند، در طی این مدت صورت گرفت.

دکتر جوانیان در راستای راه اندازی سامانه مشاوره تغذیه غیر حضوری برای موارد مشکوک بیماری گفت: کل تماس ها ۷۳۵ نفر بود که ۴۹۹ نفر (۶۸ %)  به تماس پاسخ داده و مشاوره تغذیه ای گرفتند. تعداد ۳۹۲ نفر (۹۲ %)، دو هفته بعد از مداخله بهبودی از نظر افزایش وزن داشتند. تعداد ۲۷۶ نفر (۳/۵۵ %) نیز سبد حمایتی غذایی را دریافت کردند.

وی در برنامه شناسایی گروههای هدف در معرض سوء تغذیه و فقر مالی و اهدای سبد غذایی به آنها بیان داشت: در این برنامه از واحدهای تابعه معاونت بهداشتی خواسته شد تا گروههای در معرض خطر سوء تغذیه که فقر مالی دارند را معرفی کنند در مجموع ۱۸۴۹ نفر معرفی شدند که تعداد تاکنون ۱۵۸۹ نفر (۵۶ %) این سبد غذایی را دریافت نمودند که از این تعداد ۹۲ زن باردار (۶ %)، ۳۵۴ نفر (۲۲ %) کودک زیر ۵ سال ،  ۵۴۷ نفر (۳۴ %) سالمند و ۵۹۶ نفر (۳۸ %) نیز سایر گروههای در معرض خطر بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: با توجه به بررسی های کارگروه اپیدمیولوژی و آمار معاونت بهداشتی در ردیابی موارد عفونت  بیش از نیمی از افراد اظهار کرده اند که با فرد مشکوک علامت دار در تماس بوده اند که نشان دهنده بالا بودن تماس در جامعه بوده است و از طرفی بر اساس اظهارات افراد شرکت کننده، حدود ۶۰ درصد از افرادی که اظهار کرده بودند با فرد مشکوک در تماس بوده اند تماس نزدیک در خانواده رخ داده است.

وی ادامه داد: در ۴۸ درصد از موارد ایزولاسیون در منزل برای فرد بیمار انجام نشده بود و بر اساس نتایج حاصله بیش از یک چهارم تماسها با افراد علامت دار در محل کار رخ داده بود که لزوم اجرای صحیح و جدی فاصله گذاری اجتماعی را می طلبد.

 دکتر جوانیان گفت: علاوه بر این مشخص گردید که فاصله بین بروز علایم تا حضور فرد جهت دریافت درمان در بیش از ۵۰ درصد از موارد بیش از چهار روز بوده است که این فاصله زمانی باید با آموزشهای لازم کوتاه تر شود.