فهرست

زالو درمانی در جراحی‌های پیوندهای پوست، و درمان زخم‌های دیابتی و کنترل درد های مفصلی موثر است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر مرتضی مجاهدی از کاربرد زالو درمانی جهت استفاده در جراحی‌های پیوند پوست، تسریع بهبود زخم های مزمن، کنترل درد و بهبود حرکت مفصلی در بیماران مبتلا به آرتروز خبر داد.

 

دکتر مرتضی مجاهدی  با بیان اینکه  زالو درمانی یکی از درمان های طبیعی است که در طول تاریخ مورد توجه بشر بوده و مکاتب طبی مختلف از این روش در درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌کردند، گفت: در سال‌های اخیر محافل علمی و مراکز تحقیقاتی کشورهای مختلف خصوصاً کشورهای اروپایی توجه ویژه‌ای به این روش طبیعی نموده اند و در بخش‌های مختلف خصوصا بخش های جراحی بیمارستان‌های کشورهای مذکور از این روش استفاده می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه مقالات فراوانی در مورد اثر بخشی این روش طبیعی در درمان بعضی از بیماریها در مجلات معتبر پزشکی چاپ شده است که برخی از آنها در سایت مزاج قابل دسترسی است، گفت: یکی از پرکاربردترین موارد زالو درمانی استفاده در جراحی‌های پیوند پوست می باشد.

متخصص طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه زالو درمانی در پیشگیری از رد شدن پیوند و اصلاح وضعیت عروقی پیوندهای مذکور بسیار موثر است، بیان داشت: کاربرد دیگر زالو درمانی کمک به درمان و کاهش درد و بهبود حرکت مفصلی در بیماران مبتلا به آرتروز می باشد.

وی در همین راستا استفاده از زالو درمانی را در بیماری های پوستی از جمله اگزما و آکنه را از کاربردهای دیگر این روش نام برد و گفت: زالو درمانی به درمان و تسریع بهبود زخم های مزمن خصوصاً زخم‌های پای دیابتی کمک می کند.

دکتر مرتضی مجاهدی خاطر نشان کرد: مقالات قابل توجهی در زمینه هر کدام از موارد فوق الذکر در مجلات معتبر پزشکی توسط مراکز تحقیقاتی سراسر دنیا چاپ شده است. وی افزود البته زالو درمانی مثل هر روش پزشکی دیگر در حین اثر بخشی ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشد که اگر توسط پزشک متخصص با رعایت ضوابط علمی انجام گردد این عوارض به حداقل خواهد رسید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: تعداد جلسات زالو درمانی، در هر جلسه و اقدامات قبل و بعد از زالو درمانی مواردی هستند که باید توسط پزشک معالج تنظیم شود.

 

وی با اشاره به اینکه افراد سودجو با نام طبیب و حکیم و غیره بدون هیچگونه اطلاعات علمی و با سوء استفاده از علایق مردم به این روش اقدام به زالو درمانی در ابعاد وسیع با تعداد زیاد جهت بیماران می نمایند، گفت: متاسفانه در موارد زیادی بیماران با عوارض پیش بینی نشده ای مواجه می‌شود و مسئولیت هرگونه عارضه و خطرات جسمی و جانی به عهده فرد مراجعه کننده به این افراد شیاد و سودجو می باشد.

دکتر مرتضی مجاهدی عنوان کرد: توصیه اینجانب به همه هم وطنان این است که نشانی و اطلاعات مربوط به سلامتکده های طب ایرانی و متخصصین طب ایرانی سراسر کشور را از سایت های معتبر مانند سایت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، انجمن علمی طب سنتی، دانشکده های طب ایرانی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و همچنین سایت مزاج دریافت نمایند.

متخصص طب ایرانی افزود: در سایت مزاج اطلاعات متخصصین فعال در مراکز مختلف درمانی سراسر کشور درج شده است و قابل دسترسی است. پژوهشگران علاقه‌مند هم میتوانند جهت مطالعه مقالات چاپ شده در مجلات معتبر به قسمت مقالات سایت مزاج مراجعه نمایند و مقالات مورد نظر خود را دریافت و مطالعه  نمایند.